Side


O lokaci

Jedno z nejoblíbenějších letovisek na Turecké riviéře. Side se nachází na pobřeží Středozemního moře mezi Antalyi a Alanyi. Městečko s 18 000 obyvateli leží na krásném poloostrově. Během sezóny je to místo odpočinku pro tisíce turistů z celého světa.

Historie města

Side má bohatou historii sahající několik stovek let před naším letopočtem. Ve starověku to bylo bohaté město známé obchodem s otroky a pirátstvím.
Bylo založeno v 7. století před naším letopočtem. řeckými osadníky. Bohyní, která se starala o město, byla Athéna, jejíž hlava byla na mincích ražených v Side. Název města znamenal granátové jablko v místním dialektu. Díky své výhodné poloze u přírodního přístavu, se Side rychle stalo jedním z nejdůležitějších sídel v Pamfylii a obchodním centrem regionu.
V roce 333 př. N. L. Alexander Veliký převzal Side bez boje. V prvním století př. N. L. se město stalo hlavní námořní základnou pirátů z Cilicie a následně centrem obchodu s otroky. V roce 78 př. N.l. byli piráti ze Side poraženi římským konzulem. Bohatství města v tomto období pocházelo nejen z obchodu s otroky, ale také z prodeje olivového oleje.

Zajímavosti města

Antické Side potěší zachovalými budovami z doby římské a jedním z největších divadel starověké Anatolie, obrovskou agorou s nesčetnými sloupy, římskými lázněmi a byzantskou bazilikou. Největší atrakcí města je bezpochyby chrám Athény a Apolla z 2. století našeho letopočtu, který se nachází přímo na pobřeží. Můžete vidět významné vlivy z doby vlády římské a řecké říše. Během léta je většina Side uzavřena pro veškerý provoz.
Side nabízí celou řadu zábavy. Můžete se projít úzkými klikatými uličkami, ochutnat místní pochoutky v jedné z mnoha taveren a tančit na diskotéce až do rána. Kromě toho na vás čeká široká písečná pláž a skvělé hotely, díky kterým bude vaše dovolená nezapomenutelná.

Zájezdy z této oblasti

Created with Sketch. Perge, Antalya, Turecko

Perge, Aspendos a vodopády Kurşunlu

20 Hodnocení